Jdi na obsah Jdi na menu
 


RS 7 vysílací síť

15. 12. 2017

Regionální síť 7 (RS7)/MPX1a bude v provozu i po 31.12.2017. Některé DVB-T vysílače regionální sítě RS7 se budou muset v předstihu přeladit na jiné kanály.

Diváci si budou muset přeladit své přijímače, případně upravit přijímací systémy.

Vzhledem k upravenému harmonogramu přechodu na standard DVB-T2/HEVC a pro udržení současného rozsahu vysílacích služeb budou až do spuštění celoplošné sítě ve standardu DVB-T2/HEVC prodlouženy všechny vysílací smlouvy, jejichž platnost by jinak končila k 31. 12. 2017. Platnost bude prodloužena minimálně do dosažení pokrytí 95 % obyvatelstva přechodovou sítí České televize ve standardu DVB-T2/HEVC, což by mělo nastat k 30. 6. 2018. Uvedla ČT

V případě MPX1a šířícího programy ČT1 HD, ČT2 HD, ČT sport HD, ČTD/ART, KinoSvět bude muset v rámci přípravy přechodu na DVB-T2/HEVC dojít k výměně některých kmitočtů:

1. České Budějovice-Kleť K32 na K42
2. Klatovy Doubrava K23 na K30
3. Jihlava Jeníkov K50 na K47
4. Jáchymov Klínovec K50 na K38
5. Jablonec n. Nisou Černá Studnice K29 na K21
6. Domažlice Čerchov K32 na K45

Mapa dotčených oblastí - vysílače označeny červeně:

pokryti-rs7.jpgPřelaďování proběhlo v ranních hodinách (01-07 hod.), odhadem 30 min na každou výluku:

14.12. Klatovy Doubrava, Domažlice Čerchov, České Budějovice-Kleť
15.12. Jáchymov Klínovec, Jihlava Jeníkov, Ústí nad Labem (změna primárního signálu)
16.12. Jablonec n. Nisou Černá Studnice

 

Proč se přelaďuje před Vánoci a střihem?

Původně ČT uvažovala o možnosti prodloužení stávajících kmitočtů do ledna a o krátkém souběhu vysílání, ale nepodařilo se jí s ČTÚ vyjednat vysílání na starých kmitočtech po Novém roce. Poté připadalo v úvahu přelaďování mezi Vánoci a Silvestrem, ale to by bylo komplikované kvůli dovoleným. Nakonec tedy zbylo řešení přeladit kmitočty těsně před Vánoci. Jinak by se totiž také mohlo stát, že by operátor staré kmitočty vypnul před Vánoci a nové zapnul až po Novém roce.

Co přechod střihem znamená pro diváky? Jak a kde naladit ČT HD a KinoSvět?!

V dotčených regionech si budou muset po přeladění vysílačů znovu načíst programovou nabídku do svých televizorů, jinak jim programy z Regionální sítě 7, v níž vysílají i ČT 1 HD, ČT 2 HD a ČT Sport HD, KinoSvět, nepůjdou. Horší to budou mít diváci, kteří využívají společné televizní antény (STA).

Domácnostem s STA nebude stačit přeladit televizor, nutná bude úprava samotné STA – doplnění nebo přeladění kanálové vložky na nový vysílací kanál. K tomu bude třeba zásah profesionální servisní anténářské společnosti.

Vzhledem k tomu, že ke změně vysílacích kanálů dochází deset dní před Vánocemi a nelze odhadnout, kolika STA se přelaďování bude týkat, může se stát, že anténáři všechny STA do vánočních svátků přeladit nestihnou. Diváci by pak zůstali odkázáni na příjem programů České televize ve standardním rozlišení z celoplošného multiplexu 1. Záleží na tom, jak rychle si ten který správce domu, v níž se STA nachází, servisní společnost objedná. Vzhledem k tomu, že už jsou známy termíny přelaďování, neměli by s tím správci nebo majitelé nemovitostí otálet.

kinosvet_preladeni.jpg

HD programy České televize však v Regionální síti 7 patrně skončí dříve. Česká televize prodloužila s operátorem tohoto multiplexu, společností Progress Digital, smlouvu do května příštího roku s tím, že může být využita i na pozdější období, ale může být kdykoli vypovězena s měsíční výpovědní lhůtou. Česká televize totiž plánuje na přelomu března a dubna 2018 spustit svoji přechodovou veřejnoprávní síť DVB-T2 s kompletní programovou nabídkou v HD kvalitě, která by měla do konce června 2018 pokrývat nejméně 95 procent obyvatel České republiky. V té době by se ČT mohla stáhnout z Regionální sítě 7, ale také z Regionální sítě 20 provozované Českými Radiokomunikacemi a Regionální sítě 10 společnosti Profi Invest, v nichž také šíří HD verze svých programů, a nadále je nabízet jen ve svém přechodovém multiplexu DVB-T2.

Kvalita HD vysílání v přechodové DVB-T2 síti ČT by měla být vyšší než v regionálních sítích, protože ČT bude mít k dispozici vyšší datový tok a bude vysílat v 1080p. Zároveň bude moci ČT vysílat v HD všech pět kanálových pozic a nikoli jen tři HD programy (ČT1 HD, ČT2 HD a ČT Sport HD), které jsou v dnešních Regionálních sítích 7, 10 a 20.

zdroj:http://www.televizniweb.cz/2017/12/jak-neprijit-na-vanoce-o-hd-kanaly-ceske-televize-v-noci-zacne-velke-preladovani-vysilacu/